U finalu europskog rukometnog prvenstva u Stockholmu hrvatska reprezentacija je izgubila od Španjolske sa 20-22 (11-12) upisavši treći poraz u finalima europskih prvenstava.

U borbi vidno umornih ratnika, u kojoj se zadnjih 20 minuta više stajalo na terenu nego trčalo, Španjolci su ipak imali više snage i sreće, a na igri Hrvatske se itekako osjetilo umor nakon šokantnog polufinala s Norveškom.

Hrvatska je stigla vodstvo Španjolske od četiri gola razlike, u 54. minuti je i povela, ali više nije bilo snage za preokret i jedino zlato koje nedostaje.

Prvo finale europskih prvenstava na nogometnom stadionu, a hrvatski navijači u Tele2 areni napravili su i nogometno ozračje, bolje su započeli Kauboji i poveli s 3-1. Trećim golom Duvnjaka iz sedmerca Hrvatska u 15. minuti ima 8-6, a Marić u 19. minuti diže na tri razlike (10-7). U 21. minuti prvi puta ulazi Cindrić, a Španjolci sa tri gola zaredom izjednačuju na 10-10, a u 28. minuti Španjolska prvi puta vodi (11-10), dok je Hrvatska bila 11 minuta igre bez gola. Na poluvrijeme se odlazi s golom prednosti za Furiju (11-12), dok Hrvatska, s očito za igru nespremnim Cindrićem, ima problema s napadom, a naši vratari su skupili samo dvije obrane u prvih 30 minuta.

Španjolska bolje otvara drugi dio, Hrvatska je primila dva gola na prazna vrata i Furija vodi s 16-12 u 36. minuti. Golovima Šarca i Duvnjaka Hrvatska se primiče na 16-14, a taj rezultat stajao je čak šest minuta, sve dok Karačić postiže gol za 15-16. Dušebajev svojim prvim golom diže na 17-15 za Španjolsku u 45. minuti, a Mamić s igračem manje smanjuje na 16-17. Marić u 49. minuti donosi izjednačenje 18-18, a Stepančić u 54. minuti konačno dovodi Hrvatsku u vodstvo, da bi Abello iz sedmerca poravnao. Entrrerios zarađuje isključenje četiri minute prije kraja, Sarmiento zabija, ali Brozović pogađa prazna vrata za brzinsko izjednačenje manje od dvije minute prije kraja. Abello iz sedmerca donosi prednost Španjolskoj, a Karačić radi korake u našem napadu, a Dušebajev 25 sekundi prije kraja postiže ključni gol za pobjedu Španjolske.

Nažalost, hrvatski rukometaši niti u svom trećem finalu na europskim prvenstvima nisu uspjeli osvojiti zlato, jedinu veliku medalju koja im nedostaje.

Do sada smo dva puta igrali u finalima, 2008. i 2010. ali smo oba puta poraženi. U Norveškoj smo izgubili od Danske, a dvije godine kasnije u Austriji od Francuske. Ovoga puta presudili su nam Španjolci koji su tako postali prvi koji su obranili europsko zlato nakon Šveđana koji jedini imaju tri krune u nizu (1998, 2000, 2002).

Ostaje utjeha kako su "Kauboji" osvojili šestu medalju na europskim prvenstvima, pri čemu treće srebro (2020, 2010, 2008) uz tri bronce (2016, 2012, 1994).

Ostavši bez europska zlata, hrvatska reprezentacija je ostala i bez direktne vize za olimpijske igre u Tokiju pa će morati u kvalifikacije. Od 17. do 19. travnja, igrati se tri olimpijska kvalifikacijska turnira za koje su već određeni domaćini - Francuska, Norveška i Njemačka. Hrvatska je smještena na turnir s Francuskom i Portugalom i još jednom afričkom ekipom.

Španjolsku su do zlata predvodili Aleix Gomez Abello s pet i Jorge Paqueda s tri gola, dok je Gonzalo Perez de Vargas imao osam obrana. Kod Hrvatske najefikasniji su bili Domagoj Duvnjak s pet i Igor Karačić s četiri gola.

HRVATSKA - ŠPANJOLSKA 20-22

Pred 20.000 gledatelja u Tele2 Areni sude Makedonci Načevski i Nikolov.

HRVATSKA: Šego (4 obrane), Ašanin; Musa, Horvat 2, Mandić 1, Stepančić 3, Duvnjak 5, Karačić 4, Matanović, Šipić, Brozović 1, Marić 3, Mamić 1, Šarac, Hrstić, Cindrić

ŠPANJOLSKA: Vargas (8 obrana), Coralles: Aguinagalde 2, Abello 5, Sole 1, Canellas 2, Dušebajev 2, Entrerrios 2, Maqueda 3, Fernandez 1, Sarmiento 2, Goni 1, Figueras 1, Morros, Arino, Guardiola

U finalu smo gledali još jednu dramatičnu utakmica, no nažalost ovoga puta pobjeda je otišla na suparničku stranu.

Hrvatska je odlično otvorila utakmicu, povela je 3-1, pa 8-6 i 9-7. U 19. minuti "kauboji" su imali i tri gola viška (10-7), međutim u posljednjih 10 minuta upali smo u krizu i do kraja poluvremena zabili smo samo jedan pogodak, a primili pet za španjolskih 12-11 na poluvremenu. U prvom poluvremenu hrvatski vratari Marin Šego i Matej Ašanin imali su svega dvije obrane, dok je njihov kolega na suparničkoj strani Gonzalo Perez de Vargas sakupio šest obrana.

U prvih pet minuta nastavka Španjolska je pobjegla na +4 (16-12), međutim, Hrvatska se uspjela vratiti. U 49. minuti je uspjela izjednačiti na 18-18, a šest minuta prije kraja i povesti 19-18. Španjolska je minutu i pol povela 21-20, a kada je Dušebajev zabio za 22-20 25 sekundi prije kraja bilo je gotovo.

U susretu za broncu Norveška je u subotu pobijedila Sloveniju sa 28-20 osvojivši svoju prvu medalju na europskim prvenstvima.

Iduće europsko prvenstvo igrat će se od 14. do 30. siječnja 2022. u Slovačkoj i Mađarskoj.

Stockholm u crveno-bijeli kockicama

Nekoliko sati uoči utakmice Hrvati su popunili gradske ulice, zajedno se pjeva i navija u centru Stockholma, a crveno-bijeli barjaci vijore se ulicama... Hrvatska ide po svoje prvo europsko zlatno odličje. Na drugoj strani stoji Španjolska koja je imala lakši put, ali sada se sve zaboravlja i pobjednik odnosi apsolutno sve. I titulu prvaka, ali i plasman na Olimpijske igre.

Kapetan hrvatske muške rukometne reprezentacije Domagoj Duvnjak proglašen je za najkorisnijeg igrača (MVP) Europskog prvenstva i prije odigravanja finalnog susreta u kojemu Hrvatska od 16.30 sati u Stockholmu igra protiv Španjolske, dok je Igor Karačić uvršten u idealnu postavu prvenstva na poziciji srednjeg vanjskog igrača.

Iz Europskog rukometnog saveza (EHF) objavili su kako je u glasovanju za najbolje igrače sudjelovalo više od 20.000 navijača te panel EHF-ovih stručnjaka.

Duvnjak je nagradu za najkorisnijeg igrača zaslužio prvenstveno herojskom predstavom u polufinalu protiv Norveške u petak kada je s osam pogodaka i odličnom igrom u obrani bio najzaslužniji za 29-28 pobjedu nakon dva produžetka.

Iako je izabran za MVP-a prvenstva, Duvnjak nije uvršten u idealnu sedmorku natjecanja. U njoj su uz Karačića još španjolski vratar Gonzalo Perez de Vargas, Norvežani Magnus Joendal i Sander Sagosen na pozicijama lijevog krila i lijevog vanjskog, Mađar Bence Banhidi kao kružni napadač, Slovenac Blaž Janc kao desno krilo i Španjolac Jorge Maqueda kao desni vanjski.

Za najboljeg obrambenog igrača izabran je Nijemac Hendrik Pekeler.